رعایت کنین لطفا

یکی از چیزهایی که شدیدا روی اعصابمه مسافرانیه که قصد سفر به آمریکا دارن و هنوز سفرشون هم شروع نشده در فارسی ضعیف شده‌ان. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین عبارت‌ها رو هم مجبور هستن به انگلیسی بگن و ناگفته پیداست که به احتمال زیاد با اشتباه‌های تلفظی. به این اضافه کنین کسانی رو که در نوشتن، جملات انگلیسی رو چنان می‌نویسن انگار که یک کابوی در کنار یک پمپ بنزین در یک صحرا در حال شوت کردن یک قوطی خالی کنسرو داره می‌گه. بابا جان! بچه‌های دبیرستان هم با این غلظت به جای because نمی‌نویسن cuz و به جای let me نمی‌نویسنlemme . یه مقدار رعایت کنین لطفا.

تعهد

یک نفر (که به یاد نمی‌یارم که کی بوده) گفته که مردان متاهل همیشه از این نگران هستن که نکنه به دوستان مجردشون بیش‌تر خوش بگذره!

نمی‌دونم که تاهل یا به عبارت بهتر تعهد بین دو جنس مخالف چه قدر از پشتیبانی طبیعت برخورداره اما به هر حال حتما از پشتیبانی اجتماع برخوردار بوده که چنین مفهومی (با این اعتبار و احترام) به وجود اومده. احتمالا در سیر تکامل اجتماعی لازم بوده که انسان‌ها تعهد داشته باشن و دو به دو سعی کنن تا آخر زندگی رو با هم سر کنن. در رویاهای شخصی خیلی‌ها هم یک زندگی با همسر مناسب به همراه بچه‌های جالب و خونه و زندگی و عشق و آرامش و تعهد و ایثار و ازخودگذشتگی و هزار و یک عامل دیگه وجود دارن. در عین حال وقتی که وارد این سبک زندگی می‌شن متوجه می‌شن که در کنار تمام این‌ها یک سری قید و بندها هم بوده‌ان که اتفاقا همون قید و بندها باعث می‌شن که تعهد (و به دنبالش همون تصوری که از خانواده داریم)‌ معنی پیدا کنه.

این که چرا در تکامل اجتماعی به تعهد نیاز هست رو نمی‌دونم. شاید همین اجتماع‌های کوچک در قالب خانواده نوعی محافظت از افراد به وجود می‌یاره و در صورت نبود همین بستگی‌ها آسیب‌پذیری بیش‌تری برای افراد ایجاد می‌شه. در عین حال شاید بشه برای این موضوع دلایل زیستی هم پیدا کرد (یا تراشید یا هر فعل دیگه‌ای که مناسب بدونین!) به این ترتیب که میل به تعهد و تقید و در عوض مالکیت (مثلا احساس مالکیت نسبت به جفت) به نوعی در مجموعه ژن‌های موجودات وجود داره.

اگر موضوع براتون جالب هست (یا تا حدودی جالب هست) پیشنهاد می‌کنم فیلم آخرین بوسه رو ببینین. فیلم در سال دو هزار و یک ساخته شده و فیلم مشابه دیگه‌ای در سال دو هزار و شش ساخته شده که گویا دو فیلم عوامل مشترک زیادی داشته‌اند. من نسخه‌ی قدیمی‌تر رو دیدم که به زبون ایتالیایی هست و طبیعتا نسخه‌ی قدیمی‌تر رو ترجیح می‌دم چون به هر حال در خلق زیبایی تکرار رو مجاز نمی‌دونم! فیلم زندگی چند دوست رو به تصویر می‌کشه که همگی با این مساله دست به گریبان هستن. یکی‌شون در شرف بچه‌دار شدنه ولی هنوز نگرانه که شاید به اندازه‌ی کافی جوونی نکرده باشه و یکی بچه داره و از تعهدش به زندگی احساس سرخوردگی می‌کنه و یکی دیگه حاضر به هیچ تعهدی نیست و هر بار با یک نفره و یکی دیگه هنوز هم با قطع شدن رابطه‌ی قبلی‌اش کنار نیومده و درگیره. در کنار این‌ها حواشی زیادی هم با همین موضوع نشون داده می‌شن. از جمله‌های جالب که در فیلم گفته شد یکی این بود که قطع رابطه‌ی تعهد الزاما شجاعت نیست بلکه شجاعت اینه که بتونی در یک رابطه بمونی و وفادار باشی.

 

شوخی

به نظرم انسان‌ها با هم شوخی می‌کنن که برای مدت محدودی وارد قسمتی از زندگی بشن که در شرایط عادی اجازه‌ی وارد شدن ندارن. به همدیگه حرفی بزنن که به طور معمول پذیرفته نیست و مجاز به گفتن‌اش نیستن. به طور موقت وارد مناطق ممنوعه و محافظت‌شده بشن و البته خیلی سریع هم بیان بیرون.

شوخی برای رابطه‌ی بین انسان‌ها لازمه که برای همدیگه قابل تحمل بشن. وقتی با کسی شوخی می‌کنیم در مدتی کوتاه طرف رو اذیت می‌کنیم اما از طرف دیگه برای طرف اعتباری ایجاد می‌کنیم. از این به بعد اون اعتبار کمک می‌کنه که طرف رو بهتر تحمل کنیم. اون چیزهایی از طرف که برای ما آزاردهنده هستن (و می‌تونن به رابطه لطمه بزنن) تا مدتی به چشم نمی‌یان چرا که ما هم متقابلا برای طرف آزار ایجاد کرده بودیم.

این طوره که کسانی که به دیگران اجازه‌ی شوخی محدود نمی‌دن به نوعی ایزوله می‌شن و امکان ورود محدود به قلمروشون رو از دیگران می‌گیرن. اولین نتیجه‌ی این قضیه اینه که نقطه ضعف‌ها و کاستی‌ها بیش‌تر به چشم می‌یان و اختلاف‌ها بیش‌تر دیده می‌شن چون که هیچ ابزاری برای ندیدن اختلاف‌ها به دیگران نداده‌ان.

توضیح: شوخی‌های الکی و بی‌مزه که تنها برای رفع تکلیف گفته می‌شن شوخی به حساب نمی‌یان. شوخی وقتی شوخی می‌شه و کاربرد داره که واقعا بتونه به شکل اعتبار برای فرد شوخی شونده جلوه کنه.

کمک مورد نیاز است: یک سوال از تکامل

در مورد تکامل زیاد مطلب دیدم و شنیدم و خوندم اما هنوز یک سوال برام باقی مونده: مشکل مینیمم محلی (local minimum) در تکامل چه طوری حل می‌شه؟ این طوری بپرسم: اگر وضعیت موجود سیستم نقطه‌ای باشه که به صورت ماکزیممی باشه در میان نقاطی با سازگاری پایین در اون صورت چه طوری سیستم می‌تونه در اون نقطه بایسته؟ مثلا فرض کنین که دست ما در حال حاضر بهترین کارایی ممکن رو داره. اگر قسمت از مچ به بعد رو نداشت اون وقت این کارایی رو نداشت و حتا به صورت یک زائده ظاهر می‌شد. اگر از قسمت آرنج تا مچ رو نداشت هم همین‌طور و اگر از قسمت کتف تا آرنج رو هم نداشت به همین ترتیب. یعنی فرق بین این که دست یک زائده باشه یا نباشه زیاده: باید هم بازو داشته باشیم و هم آرنج و هم خود دست رو وگرنه بهتره که هیچ کدوم رو نداشته باشیم. در نتیجه در تکامل تنها یک جهش ساده کافی نخواهد بود. مثلا فرض کنین که یک جهش باعث بشه موجودات بدون دست یک زائده‌ی مفصل‌دار پیدا کنن (همون بازوی خودمون). در این صورت احتمالا این موجود به خاطر کارایی پایین‌تر از بین می‌ره و به موجودات بعدی به سر جای قبلی بر می‌گردن. به همین ترتیب احتمال این که یک موجود صاحب بازو بشه و باقی بمونه و صاحب ساعد بشه و باز هم باقی بمونه و صاحب مچ بشه و اون وقت با فیتنس بالا باقی بمونه خیلی کم می‌شه. مثل این می‌مونه که در یک صفحه یک نقطه‌ی تصادفی رو انتخاب کنین و انتظار داشته باشین که این نقطه دقیقا همون ناحیه‌ای باشه که فیتنس خیلی بالاست: کسر خیلی خیلی کوچیکی از صفحه که تمام شرایط رو برای بقا داره.
شاید دیدگاه من نسبت به تکامل اشکال داره؟… آیا تکامل واقعا تدریجی انجام می‌شه؟ هر وضعیت جدید نسبت به وضعیت قدیم تنها مقدار کمی تفاوت داره و تغییرات قدم به قدم هستن؟

بیست و پنج دلار

نویسنده کتاب Making Things Work: Solving Complex Problems in a Complex World معتقده که بسیاری از کمک‌های غذایی که به کشورهای فقیر شده در کوتاه مدت موثر بوده (گرسنگی رو برطرف کرده) اما در میان‌مدت و بلندمدت اثر معکوس داشته‌اند. نمونه‌اش هم این بوده که در بعضی کشورها وقتی که برنامه‌ی رسوندن غذا انجام شده مشاهده کرده‌اند که بعد از مدتی رشد جمعیت هم متناسبا زیاد شده!

به طور کلی لازمه که وقتی که چنین کمک‌هایی انجام می‌شه ساختار اون جامعه و روابط بین افراد جامعه هم در نظر گرفته بشن. وقتی که شما به افراد کمک مستقیم می‌کنین درسته که دارین از گرسنگی لحظه‌ای نجات‌شون می‌دین اما در عین حال تمام ساختارهای اقتصادی موجود در جامعه (از جمله سیستم توزیع مواد غذایی) رو دور می‌زنین و همین باعث ضعیف شدن می‌شه. بعدتر مشاهده می‌کنین که همون ساختارهای ضعیف هم دیگه وجود ندارن و محصول اقتصادی هست وابسته به و مبتنی بر همون کمک‌ها. مثال‌اش هم این هست که داربستی موقتی برای ساختن یک ساختمون درست شده اما روند ساخت به خوبی انجام نشده و در نتیجه تکیه‌ی کل ساختمون به همون داربسته.

باید وقتی که کمک انجام می‌شه متناسب با ساختار موجود در جامعه باشه چنان که روابط اقتصادی رو تقویت کنه و نه افراد رو. برای نمونه پیشنهاد شده بود که کمک‌های غذایی به شکلی متمرکز عرضه بشه که افراد مجبور بشن برای به دست آوردن این کمک‌ها رقابت کنن و گاهی همکاری کنن چنان که به صورت تکاملی سیستم توزیع شکل بگیره (یا تقوبت بشه اگر که قبلا وجود داشته؛ با این که ممکنه باعث سودجویی هم بشه). در این صورت مطمئن هستیم که به سیستم شوک خارج از ظرفیتی وارد نکردیم که حالا به نقطه‌ی کار جدیدی بره که بیا و جمعش کن!

و اما چیزی که من در این زمینه پیدا کردم: سیستم وام‌های بدون بهره به افراد کارآفرین. یکی از نمونه‌هاش که خیلی نظر من رو جلب کرد کیوا بود (http://www.kiva.org) که به راحتی می‌شه وام‌های کوچیک اما موثری به نیازمندها داد که به احتمال قابل قبولی در پایان سال بازپرداخت می‌شه.

آقای محترم! خانوم محترم! به خصوص ساکنین آمریکای شمالی! با شما هستم! شمایی که برای یک گالن بنزین سه و هفتاد و پنج صدم دلار (دست کم) هزینه می‌کنین که با اس‌یووی رفت و آمد کنین! شمایی که برای یک بشقاب لابستر ده‌ها دلار می‌دین! شمایی که هر ماه هزار دلار می‌دین که بچه‌تون روزی سه ساعت بره کلیسا چیزمیز یاد بگیره! شمایی که برای اینترنت و تلویزیون خونه‌تون تا ماهی صد دلار هم می‌دین! بیست و پنج دلار بدین به یک کارآفرین در جایی از دنیا (هر جا که دوست دارین و هر رده کاری که مناسب می‌دونین) و ببینین که چه کارها که نمی‌کنه. لذت ببرین که ببینین با کمک شما یک نفر می‌تونه زندگی خودش و چند نفر دیگه رو بهبود بده.

بونژو موسیو اشلومی

یک فیلم آروم و به نوعی مخ‌آزاد (در ژانرش در imdb نوشته شده درام و کمدی) که محصول اسراییله (در مورد فیلم توی ذهن نمی‌چرخه که بگیم محصول رژیم اشغال‌گر قدس یا محصول رژیم صهیونیستی). موسیقی‌های بسیار قشنگی داره که گاهی فضای وطن رو هم تداعی می‌کنه و روابط یک گروه از آدم‌ها رو به شکل جالبی به تصویر کشیده. شخصیت‌ها همگی اغراق شده هستند چنان که هر کدوم از شخصیت‌ها یک نمونه‌ی کاملا متفاوت از بقیه است (شخصیت‌ها دوبه‌دو متعامد هستند… بر خلاف زندگی واقعی). به هر گروه فیلمی هم که علاقه داشته باشید دیدن این فیلم رو توصیه می‌کنم (به شرط این که از فیلم انتظار نداشته باشید که میزان خشونت‌اش از حد مشخصی بیش‌تر باشه).


colony soft 3-handle bath shower Discount OEM Adobe Acrobat 7 MAC download
crafted furnishing hand soft Discount OEM Adobe Creative Suite 2 Premium for MAC download
global player online casino software manipulation Discount OEM Adobe Creative Suite 3 Web Premium MAC download
samsung blackjack software updates Discount OEM Adobe Illustrator CS2 MAC download
deck porch design software shareware Discount OEM Adobe InDesign CS2 MAC download
design software deck plans Discount OEM Adobe Photoshop CS2 + Image ready CS2 MAC download
free deck design software free software Discount OEM Adobe Photoshop CS3 Extended MAC download
video play software for samsung blackjack Discount OEM Adobe Photoshop Elements 4.0 MAC download
backgammon software downloads Discount OEM Macromedia Contribute 3 MAC download
software to block on ling gambling Discount OEM Macromedia Director MX 2004 MAC download
auntie anne’s hand-rolled soft pretzels Discount OEM Macromedia Dreamweaver 8 MAC download
poker free software game Discount OEM Macromedia Fireworks 8 MAC download
buid a deck software Discount OEM Macromedia Flash Professional 8 MAC download
soft spots on boat decks Discount OEM Macromedia FreeHand MX MAC download
soft hands trainer Discount OEM Microsoft Office 2004 for MAC download
em hold poker software texas Discount OEM AccountEdge 2005 MAC download
love and war slots software Discount OEM Alias Maya 7 Unlimited MAC download
free deck plan designing software Discount OEM Apple iWork 06 MAC download
poker simulation software Discount OEM Canvas 9.0 MAC download
software cheat online poker Discount OEM Combustion 3 MAC download
tightpoker online poker software Discount OEM Extensis Protfolio 7 MAC download
betfair exchange poker software Discount OEM FileMaker Pro 7 MAC download
soft hand plastisol ink Discount OEM Font Agent Pro 3.3 MAC download
soft straw tote purses handbags Discount OEM iView MediaPro 2.5 MAC download
full tilt poker game software Discount OEM Jam 6.0 MAC download
crap removal software Discount OEM Logic Express 7 MAC download
cingular blackjack software download Discount OEM Mac OS X 10.4.3 MAC download
deck design software online Discount OEM OEM Maxon Cinema 4D R10 STUDIO Bundle MAC download
online bingo creation software Discount OEM Roxios Toast with Jam 6 MAC download
internet bingo software Discount OEM Strata 3D CX 5.0 MAC download
backgammon software download review Discount OEM QuarkXPress 7 Passport Multilanguage MAC download
game gambling software Discount OEM Adobe Acrobat 3D download
holdem poker software texas Discount OEM Adobe Acrobat 6 professional download
deck desgin software Discount OEM Adobe Acrobat 7.0 Pro download
deck pergola design software Discount OEM Adobe Acrobat 8 download
hand held soft laser Discount OEM Adobe Acrobat Distiller 6 download
poker traning software Discount OEM Adobe After Effects 7 download
backgammon software download review Discount OEM Adobe After Effects CS3 download
covered deck design software Discount OEM Adobe Atmosphere 1.0 download
red dog software Discount OEM Adobe Audition 1.5 download
frugal poker software Discount OEM Adobe Contribute CS3 download
chip software for online poker Discount OEM Adobe Creative Suite 2 Premium download
poker palm software Discount OEM Adobe Creative Suite 3 Web Premium download
dualit hand mixer soft touch Discount OEM Adobe Creative Suite 3 Design Premium download
cheat party poker software Discount OEM Adobe Creative Suite Standard Full download
free home game poker software Discount OEM Adobe Dimensions 3.0 download
bingo chat software Discount OEM Adobe Dreamweaver CS3 download
money accounting software free Discount OEM Adobe Encore DVD 1.5 download
backgammon game software Discount OEM Adobe Fireworks CS3 download
slot software Discount OEM Adobe Flash CS3 Professional download
cheating hoyle casino software Discount OEM Adobe Flex 2 download
igt slots software Discount OEM Adobe FrameMaker 7.0 download
party poker scanner software Discount OEM Adobe GoLive CS V 7.0 PC download
deck design software shareware Discount OEM Adobe GoLive CS2 V 8.0 download
free money mangement software Discount OEM Adobe Illustrator 10 download
online poker software playalong Discount OEM Adobe Illustrator CS download
auntie anne’s hand-rolled soft pretzels Discount OEM Adobe Illustrator CS2 download
soft spot deck repair products Discount OEM Adobe Illustrator CS3 download
imsi instant deck software Discount OEM Adobe InCopy CS download
soft core hand job movie Discount OEM Adobe InDesign CS download
soft handgun case Discount OEM Adobe InDesign CS2 download
freeware deck estimating software Discount OEM Adobe InDesign CS2 v4.0 download
software palm casino Discount OEM Adobe Pagemaker 7 download
poker bot software Discount OEM Adobe Photoshop 7 download
cheating free online poker software Discount OEM Adobe Photoshop CS + Adobe ImageReady CS download
casino casino developer online online software Discount OEM Adobe Photoshop CS2 + Image ready CS2 download
free yugioh deck building software Discount OEM Adobe Photoshop CS3 Extended download
air gun hand soft Discount OEM Adobe Photoshop CS3 French download
online deck designing software free Discount OEM Adobe Photoshop Elements 4.0 download
poker probe poker software Discount OEM Adobe Photoshop Elements 5 download
free poker tournamet software Discount OEM Adobe Photoshop Lightroom 1.3 download
free software play poker Discount OEM Adobe Premiere Elements 1.0 download
deck building free software Discount OEM Adobe Premiere Elements 3.0 download
draw poker software Discount OEM Adobe Premiere Pro 1.5 download
poker software appz Discount OEM Adobe Premiere PRO 2.0 download
soft brown leather handbags Discount OEM Adobe Premiere Pro 7 download
palm one software three card poker Discount OEM Adobe RoboHelp 6 download
poker software training video Discount OEM Adobe Streamline 4.0 download
pai gow poker software Discount OEM Adobe Type Manager Deluxe 4.1 download
poker software datamining Discount OEM Canvas 7.0 Standard Edition (Single X-Platform) download
software free deck design Discount OEM CMJ Designs 123Pet 6.0.7 download
casino software solutions Discount OEM CoCSoft Stream Down 6.3 download
backgammon software download Discount OEM Eeasy DiSk Ddrive Ssafe-Gguard 2.0 download
world series of poker software Discount OEM Electrasoft 32bit Email Broadcaster 9.68 download
poker machine simulation software Discount OEM Photoshop Elements 3.0 download
free bingo software Discount OEM Right Hemisphere Deep Exploration CAD Edition 5.0 download
download bingo hall software Discount OEM Security Administrator v11.5 download
deck and fence design software Discount OEM Ahead NeroMix 1.4 download
win poker software Discount OEM Nero 6 Ultra Edition download
fuzzy deck planning software Discount OEM Nero 7 ULTRA Edition download
deck building software download Discount OEM Nero 8 Ultra Edition 8.2 download
download deck design software Discount OEM AutoCAD 2005 download
hasbro backgammon dedicated software Discount OEM Autocad 2006 download
deck design instant software Discount OEM Autocad 2007 download
cheat cheat online poker poker software Discount OEM AutoCAD 2008 download
poker software shane Discount OEM AutoCAD 2008 Spanish download
deck design landscape software Discount OEM AutoCAD Architecture 2008 download
software game 4 card poker Discount OEM AutoCAD R14 download
viper casino software Discount OEM Autocad Revit 7.0 download
gambling software warez Discount OEM Autodesk 3ds Max 8 download
soft caddy with handle Discount OEM Autodesk 3ds Max 9 download
crafted furnishing hand soft Discount OEM Autodesk Architectural Desktop 2006 download
3d deck design software Discount OEM Autodesk Architectural Studio 3.1 download
traumatic soft tissue mass of hand Discount OEM Autodesk AutoCAD Electrical 2006 download
free internet poker cheat software Discount OEM Autodesk AutoCAD Mechanical 2007 download
draw deck software Discount OEM Autodesk AutoSketch 9.0 download
blackjack software reviews Discount OEM Autodesk Building Systems 2006 download
deck design and free software Discount OEM Autodesk Civil 3D 2006 download
gambling game software Discount OEM Autodesk Inventor Professional 2008 download
timber deck design software Discount OEM Autodesk Inventor Series 10 download
mike caro poker pro software Discount OEM Autodesk Land Desktop 2006 download
poker software for website Discount OEM Autodesk MAP 3D 2007 download
casino software developer Discount OEM Autodesk Mechanical Desktop 2004 download
free money maker software Discount OEM Autodesk Mechanical Desktop 2006 download
design software ultimate deck Discount OEM Autodesk Raster Design 2006 download
free home poker tournament software Discount OEM Autodesk Revit Building 8.1 download
blackjack soft ace Discount OEM Autodesk Revit Building 8 download
development multi player poker software Discount OEM Autodesk Survey 2006 download
mr cashman slots software Discount OEM Autodesk VIZ 2006 download
poker run scoring software Discount OEM Autodesk VIZ 2008 download
free cheat online poker software Discount OEM Discreet 3D Studio MAX 7.0 download
soft shell crap recipe Discount OEM Borland Delphi 2005 Architect Edition download
download software naughty poker Discount OEM Borland Delphi 7 Studio Enterprise download
party poker software problems Discount OEM Cakewalk Guitar Studio download
home design deck software Discount OEM Cakewalk Home Studio 2004 download
software for deck building Discount OEM Cakewalk Music Creator Pro 24 download
shipping software strip poker Discount OEM Cakewalk Project5 (Soft Synth Workstation) download
poker games software Discount OEM Cakewalk PYRO Plus 2005 download
poker learning software Discount OEM Cakewalk Rapture Expansion Pack 1 download
mn gambling software Discount OEM Cakewalk Rapture Expansion Pack 2 download
software games poker Discount OEM Cakewalk Rapture VSTi DXi RTAS 1.1 download
professional deck design software Discount OEM Cakewalk Rgcaudio z3Ta Plus Dxi Vsti 1.5 download
free video poker game download software Discount OEM Cakewalk Sonar 4 Producer Edition download
offline casino software Discount OEM Cakewalk VST Adapter 4.5 download
video slot software for sweepstakes games Discount OEM Corel Designer 10.0 download
free money 2005 software Discount OEM Corel Designer Technical Suite 12.0 download
software deck Discount OEM Corel iGrafx 2007 Enterprise 12.1 Multilingual download
cheating software for online poker Discount OEM Corel Painter 8.1 download
soft handover in wcdma Discount OEM Corel Painter 9.5 download
home design software deck projects Discount OEM Corel Painter Essentials 4.0 download
poker academy software Discount OEM Corel Painter X download
bingo verification software Discount OEM Corel Photo Painter 8 download
soft plastic hand molded Discount OEM Corel Photobook 10.3 download
old poker software Discount OEM Corel Print House 6 download
roulette robot software system Discount OEM Corel Snapfire Plus 1.0 download
hand made soft leather childrens shoes Discount OEM Corel Ventura 10 download
soft voip phone for handhelds Discount OEM Corel WordPerfect MAIL 2 download
online poker software hardware reviews Discount OEM Corel WordPerfect Office 12 SE download
soft phone handset Discount OEM Corel WordPerfect Office 2002 Professional Edition download
building deck fence software Discount OEM Corel WordPerfect Office X3 Pro download
deck design landscape software Discount OEM CorelDRAW Graphics Suite 11 download
backgammon cheating software Discount OEM CorelDRAW Graphics Suite 12 download
betting system software gambling Discount OEM CorelDRAW Graphics Suite X3 download
craft handmade soft toys baby Discount OEM Quicken 2004 Premier Home And Business download
punch software ultimate deck and landscape Discount OEM Quicken Deluxe 2006 download
soft dick handjob videos Discount OEM Macromedia Authorware 7.01 download
soft spot deck repair products Discount OEM Macromedia Breeze v3.07 download
gambling software to play craps Discount OEM Macromedia Captivate 2 download
sit and go poker software Discount OEM Macromedia ColdFusion MX 7.0 Standard download
handmade soft sculpture doll Discount OEM Macromedia Contribute 2.0 download
handbag leather soft Discount OEM Macromedia Contribute 3.0 download
bob dancer video poker software Discount OEM Macromedia Director MX v10.0 download
deck and fence design software Discount OEM Macromedia Dreamweaver 8 download
software to cheat at online casinos Discount OEM Macromedia Dreamweaver MX 2004 download
free poker tournamet management software Discount OEM Macromedia Fireworks 8 download
soft hand transfer Discount OEM Macromedia Fireworks MX 2004 download
free budget or money software Discount OEM Macromedia Flash 8 Pro download
poker labels software Discount OEM Macromedia Flash Communication Server MX download
session tracking software poker Discount OEM Macromedia Flash MX 2004 download
software strip poker Discount OEM Macromedia FlashPaper 2 download
wooden deck design software Discount OEM Macromedia Freehand MX download
poker aids software Discount OEM Macromedia JRun 4 download
deck building design software Discount OEM Macromedia RoboHelp X5 download
big soft leather handbag Discount OEM Macromedia Studio 8 download
money management software free Discount OEM Macromedia Studio MX 2004 download
free deck desiger software Discount OEM McAfee Alert Manager v4.7.1 download
rng poker software Discount OEM McAfee CleanBoot v1.0 download
freeware money software Discount OEM McAfee Desktop Firewall 8.0.493 download
soft one handed role Discount OEM McAfee E-Businness Server v8.0 download
poker software training Discount OEM McAfee Personal Firewall Plus 6.0 download
badugi poker software Discount OEM McAfee QuickClean 5.0 download
slot car timing software Discount OEM McAfee SpamKiller 6.0 download
deck software Discount OEM McAfee UnInstaller 6.5 download
deck plan software freeware Discount OEM McAfee VirusScan 2006 v 10.0 download
casino free software Discount OEM Microsoft Office Visio Professional 2007 download
free money management software download Discount OEM VirusScan Professional 9.0 download
on line deck software Discount OEM 1st Screen Saver Studio Standart 2.0.2.137 download
software poker wait list Discount OEM 2D+3D Screensaver Maker 3.6 download
poker academy software download Discount OEM Allok Video to MP4 Converter 4.7 download
soft leather handbags discount Discount OEM BWMeter v3.3 download
cherry soft poker Discount OEM KlangLabs StompBud Collection VSTi 1.15 download
cheat poker software Discount OEM Microsoft Exchange Server Enterprise 2003 download
poker edge software Discount OEM Microsoft Frontpage 2003 download
home poker tournament software Discount OEM Microsoft Money 2005 Deluxe download
soft tail custom handlebars Discount OEM Microsoft Office 2000 Premium Edition download
virtual slots software Discount OEM Microsoft Office 2003 Professional Edition download
rng poker software Discount OEM Microsoft Office 97 SR2 download
wagerlogic baccarat software Discount OEM Microsoft Office XP Professional download
big hammer deck design software review Discount OEM Microsoft OneNote 2003 Pro download
soft brown leather handbags Discount OEM Microsoft PhotoDraw 2.0 download
blackjack card game software Discount OEM Microsoft Picture It Photo Premium 9 download
machine slot software video Discount OEM Microsoft Plus! XP download
internet poker room software Discount OEM Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition download
poker machine simulation software Discount OEM Microsoft Streets Trips 2006 download
cdma soft handoff Discount OEM Microsoft Streets and Trips 2004 download
software gambling site Discount OEM Microsoft Visio 2003 Pro download
pda casino software Discount OEM Microsoft Visual Basic 6.0 Pro download
video keno software Discount OEM Microsoft Visual Studio Professional Edition 2005 MSDN download
casino gambling software Discount OEM Microsoft Windows 2000 Advanced Server with SP4 download
dice industry it job software Discount OEM Microsoft Windows 2000 Professional with SP4 download
deck design software 20 Discount OEM Microsoft Windows 98 Second Edition download
poker software situations Discount OEM Microsoft Windows Millennium Edition download
old poker software Discount OEM Microsoft Windows NT 4.0 Terminal Server download
free money software programs Discount OEM Microsoft Windows Server 2003 Enterprise 64 Bit x64 download
poker players statistics software Discount OEM Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition download
free gambling software Discount OEM Microsoft Windows XP Professional SP2 download
online gambling software developement for sale Discount OEM Microsoft Windows XP Professional x64 download
frugal poker software Discount OEM Microsoft Works 7 download
security deck design software download Discount OEM MS Money Premium 2006 download
soft shoes for physically handicapped youth Discount OEM MS Project 2003 Pro download
samsung blackjack free software downloads Discount OEM MS SQL Server 2005 – Full download
cell phone flush software Discount OEM MS Windows XP Media Center Edition 2005 download
software to block on line gambling Discount OEM NovaStor NovaBACKUP 8.0.3.0 download
poker tracker software official website pokertracker Discount OEM Office 2007 Enterprise PL download
deck and software Discount OEM Office Enterprise 2007 download
samsung blackjack ii software Discount OEM Office System Professional 2003 download
software to design deck Discount OEM OhmForce Symptohm Melohman VSTi 1.1 download
software of keno free Discount OEM ProPoster v2.0 download
home depots deck design software Discount OEM Shadow Defender 1.0 download
wrap around deck design software Discount OEM Windows 2003 Server Standart Edition – Full download
casino pda software Discount OEM Windows Vista Ultimate download
soft keyless handcuffs Discount OEM raft Director Tools 8.1 for 3ds max and maya download
poker software tracker Discount OEM 123 AVI To GIF Converter 3.0 download
big hammer deck design software Discount OEM 123 DVD Converter 4.6.0 download
free poker tournament manager software Discount OEM 123 Flash Chat Server 6.6 download
money accounting software free Discount OEM 123pet 6.0.5 download
heartland poker software Discount OEM 1CLICK DVD Copy v5.4.1.3 download
pocket pc poker software Discount OEM 1st Security Agent v7.5 download
blackjack counting software Discount OEM 20-20 Kitchen Design 6.1 download
handmade soft toys Discount OEM 2D3 Boujou Three V3.0 download
soft soap hand soap decorative Discount OEM 2nd Speech Center 3.3 download
wood deck design software Discount OEM 321 Video Converter v1.2 download
video poker simulation software Discount OEM 321 Xvid Converter v1.2 download
oasis casino management software Discount OEM 32bit fax 9.9 download
how does poker software work Discount OEM 32bit Internet Fax 9.9 download
soft duffle handbag on ebay Discount OEM 3com Network Supervisior 5.2 download
global player online casino software cheat Discount OEM 3D Canyon Screensaver 2.0 download
free deck and fence software design Discount OEM 3D Photo Builder Professional 2.0 download
frre deck design software Discount OEM 3DALiENS GLU3D 1.3 FOR MAYA 7.0 download
free money budgeting software Discount OEM 3Delight 6.5 for Maya Win32 download
free microsoft money 2005 software Discount OEM 3DMeNow Professional 2.0 download
poker software spy Discount OEM 602LAN Suite 2004.0.06.0830 download
download bingo software Discount OEM A1Click Ultra PC Cleaner v1.0 download
free craps software Discount OEM ABCUpload ASP 4.6 download
bingo kenwood party software Discount OEM Ability Mail Server 2.61 download
construction deck software Discount OEM Able2Extract Professional 5.0 download
casino online software Discount OEM Abrosoft FantaMorph Professional Edition 3.6 Multilingual download
software to stop poker sites Discount OEM Absolute MP3 Splitter Converter 2.7 download
free easy money management software Discount OEM Absolute Sound Recorder 3.5.9 download
poker software strategy video Discount OEM ABSOLUTE UNINSTALLER V1.44 download
online gambling software for sale Discount OEM Absolute Video Converter 2.9 download
software backgammon free Discount OEM Absolute Video to Audio Converter 2.9 download
outdoor deck software punch Discount OEM Abylon ENTERPRISE 6.30.04 download
samsung blackjack free software Discount OEM Abylon SHAREDDRIVE 6.50 download
pot of gold video poker software Discount OEM Abylon SHREDDER 6.50 download
free software four card poker Discount OEM ACA Capture Pro v5.60 download
poker ranking software Discount OEM Acala DVD Copy v2.8 download
free craps software Discount OEM Acala DVD Creator 2.9.1 download
construction deck design software Discount OEM Acala DVD Ripper v2.9.1 download
deck design software trial free download Discount OEM Acala Video MP3 Ripper 2.9.1 download
soft wart on hand Discount OEM Accent Office Password Recovery v2.60 download
soft hands massage toronto Discount OEM Access Administrator Pro 4.5 download
young looking soft hands Discount OEM Account Express 2.0d download
online casino business software convention Discount OEM ACD FotoAngelo 2.0 download
blackjack software review Discount OEM ACD Systems ACD Fotocanvas 3.0 download
free backgammon software mac Discount OEM ACD Systems FotoSlate 4.0.21 download
security software strip poker Discount OEM ACD Systems HotDog Junior 2.0 download
catcher soft hands drill Discount OEM ACDSee 10.0 Photo Manager download
pacific poker tracking software Discount OEM ACDSee Photo Editor 4.0.19 download
consultant internet poker software Discount OEM ACDSee Pro 2 download
poker chip labels printer software Discount OEM ACE Contact Manager 6.2.2 download
consultant online poker software Discount OEM Ace Utilities 4.1 download
free business deck design software downloads Discount OEM Ace WINScreen 4.5 download
free software samsung blackjack Discount OEM AceHTML 6 Pro 6.05.9 download
cheating hoyle casino 5 software Discount OEM AceReader Pro 4.5c download
free money software Discount OEM AceReader Pro Deluxe Network 5.0.1.2 download
mikes free four card keno software Discount OEM Acme CADSee 4.9 download
hoyle casino games software Discount OEM Acme Photo ScreenSaver Maker 2.0 download
game of poker software Discount OEM Acon Digital Media Studio Necessities VST DX 2.5 download
tucows downloads bingo day freeware software Discount OEM Acoustica CDDVD Label Maker v3.1 download
casino software slots Discount OEM Acoustica MP3 CD Burner download
free pc poker software video Discount OEM Acoustica Premium Edition v4.0 download
blackjack rule soft hands Discount OEM Acoustica Spin It Again 2.1 download
poker edge software cheating Discount OEM Acronis Power Utilities 2005 download
hack online casino win beat software Discount OEM Acronis Privacy Expert Suite 9.0 download
money management software for free Discount OEM Acronis Snap Deploy 2.0.2105 download
casino software corporation of america Discount OEM Actinic Ecommerce 7.0.6 download
poker odds calculator software Discount OEM Active Desktop Calendar v7.32 download
free backgammon tournament sheduling software Discount OEM Active Fax Server 4 download
vinyl deck software Discount OEM Active Screen Saver DevKit 3.0 download
deck layout software Discount OEM Active ScreenSaver Builder 4.6 download
poker stats software free Discount OEM Active WebCam 7.0 download
blackjack phone software Discount OEM Active WebCam v9.9 download
can do poker site software Discount OEM Acunetix Web Vulnerability Scanner 4 download
home poker money software Discount OEM AD Sound Recorder 3.5 download
bingo kenwood party software Discount OEM Ada Email Address Search XP 5.28 download
msds lucky super soft hand soap Discount OEM Ada Email Extractor XP v2.8 download
spin poker software Discount OEM Ada email Search XP Gold Bundle 2.2 download
gnubg backgammon software Discount OEM Addendum Batch Convert For Adobe Acrobat 5.0 Final download
free home game poker software Discount OEM Addendum Batch-Print 4.1 for Adobe Acrobat download
casino software downloads Discount OEM AdLib eXpress Desktop 3.9.1 download
software naughty poker Discount OEM Adlib eXpress Server v3.9 download
deck design software free downloads Discount OEM AdMuncher v.4.6 download
soft one handed role Discount OEM Adolix PDF Converter 3.2 download
poker hand analyzer software Discount OEM AdsGone Spyware Blocker and Popup Killer 2007 7.0.5.000.16 download
3d deck free software Discount OEM AdultPDF to HTML 3.0 download
freeware deck estimating software Discount OEM Advance WMA Workshop 2 download
draw poker game software Discount OEM Advanced File Manager V3.0 download
frre deck design software Discount OEM Advanced Instant Messengers Password Recovery 3.6 download
poker software for mac Discount OEM Advanced Mass Sender Enterprise 4.3 download
casino free free movie online software Discount OEM Advanced PDF Repair v1.0 download
soft leather handmade leashes Discount OEM AdventNet ManageEngine SupportCenterPlus 6.5.0 download
free cheat at poker software Discount OEM Aestesis Elektronika Live 2.12 download
texas holdem poker software Discount OEM AFSearch 9.50 download
software to stop poker sites Discount OEM Ahead NeroVision Express 3.0 download
download free poker software Discount OEM AI RoboForm 6.9.8.2 download
poker security software Discount OEM AI Roboform Pro 6.9 download
deck design free patio software Discount OEM Aide PDF to DXF Converter 6.5 download
software strip poker shareware Discount OEM Air Messenger Pro 7.0.5 download
shareware deck estimating software Discount OEM AirPlan 8.6 download
free deck design software Discount OEM Akvis Chameleon v3.0 For Adobe Photoshop Cs2 download
hoyle casino software downloads Discount OEM Akvis Coloriage v1.3 For Adobe Photoshop Cs2 download
poker software interface with poker sites Discount OEM Akvis Decorator v.1.3 for Adobe Photoshop download
blackjack voice software Discount OEM Akvis Enhancer v2.1 For Adobe Photoshop Cs2 download
poker aids software Discount OEM Akvis Frame Suite v.1.2 for Adobe Photoshop download
deck design software using real photos Discount OEM Akvis Lightshop v.1.2 for Adobe Photoshop download
free internet casino software Discount OEM Akvis Noise Buster v.4.0 for Adobe Photoshop download
free poker cheating software Discount OEM Akvis Retoucher v2.0 For Adobe Photoshop Cs2 download
freeware deck estimating software Discount OEM Akvis Sketch v.4.0 for Adobe Photoshop download
free strip poker software Discount OEM Akvis Stamp v3.0 For Adobe Photoshop Cs2 download
how to build a deck software Discount OEM Alap Imposer Pro 1.0 For Adobe Acrobat download
full tilt poker software errors Discount OEM ALAP Imposer Pro 1.1 for Adobe InDesign download
bingo software for pc Discount OEM Alap Ineffects 1 0 2 for Adobe Indesign CS2 download
instant bingo software Discount OEM Alap Intools 1.0 for Adobe Indesign download
custom poker chips sport book software Discount OEM Alchemy Eye Pro 8.7.4 download
freeware deck estimating software Discount OEM Alchemy Mindworks Animation Workshop 2.0 download
free home poker tournament software Discount OEM Alchemy Mindworks Animation Workshop v2.0 download
hand soft tissue Discount OEM Alchemy Mindworks E-Paint 2.0 download
blackjack card game software Discount OEM Alchemy Mindworks GIF Construction Set Professional 3.0 download
bug casino free online personal software Discount OEM Alchemy Mindworks Graphic Workshop Professional 3.0 download
poker software advice Discount OEM Alchemy Mindworks PNG MNG Construction Set 2.0 download
roulette and system and software Discount OEM Alchemy Mindworks Presentation Wizard 2.0 download
crap catcher software Discount OEM Alchemy network monitor pro 7.3 download
poker cheat software poker bot Discount OEM Alexsys Team 2.7 download
soft spots on boat decks Discount OEM Algolab Photo Vector 1.98 download
free money manager software Discount OEM Alias Maya 6.0 Unlimited download
cdma soft handoff technical paper Discount OEM Alias Maya 7.0 Unlimited download
slot game software Discount OEM Alias Maya 8.0 Unlimited download
dj mixing decks software Discount OEM Alias Sketchbook Pro 2.0 download
robot gambling software Discount OEM Alien Skin Blow Up 1.0 for Adobe Photoshop download
blackjack poker software Discount OEM Alien Skin Exposure 2.0 for Adobe Photoshop download
serious blackjack software Discount OEM Alien Skin Eye Candy 5.1 Impact Retail for Adobe Photoshop download
poker tournament clock software Discount OEM Alien Skin Eye Candy 5 Impact for Adobe Photoshop download
software for online poker Discount OEM Alien Skin Image Doctor 2.0 for Adobe Photoshop download
landscape deck software free trail Discount OEM AlienSkin Xenofex 1.0 for Adpbe Photoshop download
free bingo maker software Discount OEM Alive YouTube Video Converter v1.2 download
old poker software Discount OEM All Media Fixer Pro v8.2 download
deck landscape software free Discount OEM All My Movies 4.5 download
online roulette number predictor software Discount OEM All To Tray 4.6.3 download
pacific poker software Discount OEM Allok MOV Converter v2.3 download
poker online software Discount OEM Allok Video Joiner v3.3 download
shea soft mango hand cream Discount OEM AllWallpapers 2.0.0.453 download
software poker time clock Discount OEM Aloaha PDF Suite Enterprise 2.5 download
free palm software backgammon Discount OEM ALTERA Max+plus II 10.2 download
free deck desining software Discount OEM Alteros 3D Version 2.3 download
what is soft playing poker Discount OEM Alt-N.MDaemon 9.6.3 download
mac poker odds software Discount OEM Amara Flash Intro and Banner Builder 1.0 download
soft logical handy recovery Discount OEM Amara Flash Menu and Button Maker 2.0 download
gambling software internet baccarat Discount OEM Amara Flash News Ticker Builder 1.3 download
slot car racer software Discount OEM Amara Flash Photo Animation Software 1.0 download
blackjack sgh-1607 software Discount OEM Amara Flash Slide Show Builder 2.0 download
roulette casino software reviews Discount OEM Amazing Photo Editor 7.0 download
free 3d software deck design linux Discount OEM Amethyst CADconvert 2.0 download
poker software sale Discount OEM AML Fast Audio Converter 1.1 download
party poker software cheat Discount OEM Amond DVD Ripper v2.3 download
eating soft shelled crap Discount OEM Analogue Vista Clock v1.0 download
slot car track design software Discount OEM Andy Rig 1.4 download
poker rng software freeware shareware Discount OEM Anfibia Deskman SE v7.0 download
roof deck design software Discount OEM Angular Momentum Groove and Phrase Synth VSTi 2.0 download
craps software Discount OEM AnimeStudioPro 5.5 download
deck estimating software Discount OEM Anim-Fx 2.8 download
cingular blackjack phone software download Discount OEM Ansys Multiphysics 10.0 download
online poker helper software Discount OEM Antares Kantos VST RTAS 1.0 download
poker mangement software Discount OEM AnyReader 2.5 FULL download
how to get soft hands Discount OEM AnzioWin 15.2 download
cheating poker software Discount OEM Anzovin The Setup Machine 2.0 For Maya 2008 download
poker star software Discount OEM AoA DVD Copy v2.8 download
free video poker software Discount OEM AoA DVD Ripper v5.1 download
software engineer dice developer senior Discount OEM A-One DVD Copy v5.81 download
casino game software download Discount OEM Aone Ultra Mobile 3GP Video Converter v3.0 download
deck design landscaping software Discount OEM Apex PowerPoint Screensaver Maker 2.0 download
poker software promotion ratings Discount OEM Apex Video Converter Super 5.9 download
doll hand made soft Discount OEM Apex Video Converter Super 6.2 download
backgammon software download Discount OEM Aplus DVD to DivX XviD Ripper download
poker software promotion ratings Discount OEM Apolisoft Font Fitting Room Deluxe v2.9 download
deck contractor software Discount OEM Apollo Audio DVD Creator v1.2 download
2-handled bunny fur dynamite soft stick Discount OEM Apollo DVD Copy v4.8 download
free deck building software australia Discount OEM Apollo DVD Creator 4.5 download
deck layout software Discount OEM Apollo MPEG to DVD Burner 3.8 download
colony soft 3-handle bath shower Discount OEM Apollo WMV ASF ASX to DVD Burner 3.8 download
software for highspeed usb pci card Discount OEM Applied Accoustics String Studio Vs 1 Vst Dx 1.0 download
adult casino download software reviews Discount OEM Applied Acoustics Lounge Lizard Ep-2 2.0 download
hand made jeep soft tops Discount OEM Arc DVD Copy 1.5.19 download
flush drives installation software Discount OEM ArchiCAD 9 download
free backgammon tournament sheduling software Discount OEM ArcSoft PhotoStudio 5.5 download
learn craps software Discount OEM Arial Audio Converter v2.3 download
free video poker software Discount OEM Arial CD Ripper 1.8 download
soft dick handjob videos Discount OEM Arial Sound Recorder 1.5 download
building deck stairs software Discount OEM ArKaos VJ 3.6 FC3 download
soft hands massage macon ga Discount OEM Armor2Net Personal Firewall 3.12 download
pool deck designer software Discount OEM Arobas Music Guitar Pro 5.2 Multilingual download
hack casino software Discount OEM Articulate Presenter Pro 5 download
online gambling software solutions for sale Discount OEM Artlandia Symmetryworks v3.12 For Illustrator Cs2 download
hand made soft furnishings Discount OEM ARTS PDF Aerialist Professional 1.2 for Adobe Acrobat download
hoyle casino software downloads Discount OEM ARTS PDF Crackerjack 5.1 for Adobe Acrobat download
free software blackjack Discount OEM Arturia Cs-80V Vsti Rtas 1.6 download
poker buddy software Discount OEM Arturia Minimoog V Vsti Rtas 1.6 download
free backyard deck planning software Discount OEM Arturia Moog Modular 2 1 download
downloadable avalon casino software Discount OEM Arturia Storm 3.0 Complete Package download
free software and deck design Discount OEM ASF-AVI-RM-WMV Repair 1.82 download
online casino auto play software Discount OEM Ashampoo AntiSpyWare 2.01 Multilangages download
software design deck Discount OEM Ashampoo AntiVirus 1.50 Multilanguage download
deck design drawing software free Discount OEM Ashampoo Burning Studio 2008 Mutilinguage download
poker ranking software Discount OEM Ashampoo Burning Studio 7.2 download
design software deck designs Discount OEM Ashampoo BurnYa AudioCD 2.60 Multilingual download
casino software downloads Discount OEM Ashampoo BurnYa DataDisc 2.60 Multilingual download
soft reset blackjack Discount OEM Ashampoo ClipFinder 1.1 download
software software naughty poker Discount OEM Ashampoo FireWall PRO 1.1 download
backgammon software nokia Discount OEM Ashampoo Internet Accelerator 2.0 download
money management free software Discount OEM Ashampoo Magical Defrag 2.2 download
free deck estimating software Discount OEM Ashampoo Magical Optimizer 1.2 download
free make money software traffic Discount OEM Ashampoo Magical Security 2 2.01 Bilingual download
poker tool software buy Discount OEM Ashampoo Magical Uninstall 2 download
build a deck software free Discount OEM Ashampoo Movie Shrink and Burn 3 3.0 download
deck design estimating software Discount OEM Ashampoo MP3 AudioCenter 1.7 download
poker tournament management software Discount OEM Ashampoo Music Studio 3.30 Multilangages download
poker software for online tracking Discount OEM Ashampoo Office 2008 3 Multilingual download
deck design download software Discount OEM Ashampoo Photo Commander 6.00 Multilangages download
outdoor deck building software Discount OEM Ashampoo Photo Optimizer 1.2 download
deck design software free Discount OEM Ashampoo Photo Optimizer v1.2 (Multilanguage) download
samsung blackjack smartphone software Discount OEM Ashampoo PowerUp XP Platinum 2 2.2 download
software online poker see opponents cards Discount OEM Ashampoo UnInstaller Platinum 2.5 download
building a deck free interactive software Discount OEM Ashampoo Winoptimizer Platinum Suite 2 download
online poker disconnect software Discount OEM Asiva Correct and Apply Color 2.2 for Adobe Photoshop download
free backgammon software mac Discount OEM Asiva Grain 1.2 for Adobe Photoshop download
pc slots software Discount OEM Asiva Selection 2.2 for Adobe Photoshop download
samsung blackjack soft restart Discount OEM Asiva Sharpen and Soften 2.2 for Adobe Photoshop download
backgammon tutor software Discount OEM Asiva Shift and Gain 2.2 for Adobe Photoshop download
century poker software opens and closes Discount OEM AskSam Pro 6.1.2.805 download
free deck desing software Discount OEM AskSam Resume Tracking System Pro v6.1 download
deck design software trial free download Discount OEM Aspire Software Music MasterWorks 3.9 download
design software ultimate deck Discount OEM Atani v4.3 download
poker estimate software Discount OEM Atomic Alarm Clock v4.4 download
keno software Discount OEM Atomic Alarm Clock v5.2 download
online deck design software Discount OEM Atomix Virtual DJ v4.2 download
jd software alien poker Discount OEM Audio Editor Gold 9.2 download
pirated poker software Discount OEM Audio Studio Gold 7.4 download
casino mortgage software stock Discount OEM Audioactive Production Studio 2.0.4 download
free software for building a deck Discount OEM Audioburst PowerFX 2.10 download
how does poker software work Discount OEM AudioEase Altiverb VST RTAS 5.4 download
gambling system software Discount OEM AudioMulch Interactive Music Studio 1.0 rc1 download
poker machine simulation software Discount OEM Audion Labs Podcast Station 1.1 download
slot machine software Discount OEM AudioRecorderDeluxe 2.2 download
free trial deck design software Discount OEM Aurelon Photopro Lenstools 1.0 for Adobe Photoshop download
sports gambling software basketball sports betting Discount OEM Aurora 1.15 for Photoshop download
bingo sales software Discount OEM Aurora 2.1 retail for Adobe Photoshop download
free holdem poker software texas Discount OEM Aurora MPEG to DVD Burner v5.1 download
australia gambling software Discount OEM AusLogics BoostSpeed 3.7 download
game poker software Discount OEM AusLogics Emergency Recovery 2.1 download
sierra deck design software Discount OEM Auto FTP Manager 3.4 download
cheat poker software star Discount OEM AutoFX AutoEye 2.0 for Adobe Photoshop download
jacks or better video poker software Discount OEM AutoFX DreamSuite Gel Series for Adobe Photoshop download
soft core hand jobsa Discount OEM AutoFX Dreamsuite Series 1 for Adobe Photoshop download
soft hand for love not lisa Discount OEM AutoFX Dreamsuite Series 2 for Adobe Photoshop download
soft core hand jobsa Discount OEM AutoFX Mystical Lighting for Adobe Photoshop download
ove and war slots software Discount OEM AutoFX Mystical Tint Tone and Color 1.0 download
free software download for making money Discount OEM AutoFX Mystical Tint Tone and Color for Adobe Photoshop download
poker manger software free Discount OEM AutoFX Photographic Edges for Adobe Photoshop download
free wood deck design software Discount OEM AutoPlay Media Studio 7.1 download
love and war slots software Discount OEM AutoPlay Menu Builder 5.3 download
bingo online software Discount OEM AV Bros. GuideMaster 1.2 download
deck design software free ware 20 Discount OEM AV Bros Draftsman 1.2 download
mr cashman slots software Discount OEM AV Bros Page Curl pro 2.2 for Adobe Photoshop download
3d casino gaming software Discount OEM AV Bros Puzzle Pro 1.2 for Adobe Photoshop download
bot free poker software Discount OEM Avast Professional Edition V4.6.652 download
baccarat software Discount OEM AVConverter Mobile Ringtone Converter v2.3 download
free deck design software 3d Discount OEM AVI DVD Burner 2008 download
deck design software for contractor Discount OEM Axialis IconWorkshop 6.0 Corporate Edition download
free microsoft money 2004 software Discount OEM Axion Glow-N-Sparkle 2.0 For Adobe Photoshop download
3d deck landscape software trial Discount OEM A-Z AVI DivX XviD Converter v5.8 download
free deck and fence software design Discount OEM A-Z MPEG VCD DVD Video Converter 4.3 download
texas tier software poker Discount OEM A-Z PSP Video Converter v5.2 download
deck design pool software Discount OEM Backup Made Simple v5.1 download
pogo poker cheat software Discount OEM Backup4all 3.1 Pro Multilanguage download
poker cheat software poker bot Discount OEM BadCopy pro 3.75 download
free keno software Discount OEM Band in a box 2006 Megapak download
jd software alien poker Discount OEM Bannershop GIF Animator 5.0.9 download
software decks Discount OEM Baramundi Management Suite 6.3 download
soft phone handset Discount OEM Barcode CheckUp 1.1 for Adobe Illustrator CS2 download
croupier training software Discount OEM Barcode Maker 3.40 download
odds poker software Discount OEM BarTender RFID Enterprise Edition 7.7 download
deck design software free Discount OEM Batch It! Ultra 3.9 download
building deck free plan software Discount OEM Batch Photo Factory v2.0 download
poker pro software Discount OEM BatchRename Pro v3.2 download
deck landscape software Discount OEM Batchsync ftp 2.0 download
poker buddy software Discount OEM Bauhaus Mirage Studio 1.5 download
software video poker game Discount OEM BB FlashBack 1.5 download
idleminers handgrabber poker software Discount OEM BCL Drake 7.1 download
software backgammon tutorial Discount OEM BearShare PRO 6.0 download
offline casino software developer Discount OEM Becky! Internet Mail 2.44.00 download
global player online casino software manipulation Discount OEM Bee Icons v4.0 download
software pacific poker Discount OEM Belltech Label Maker 2.1.2 download
free budget or money software Discount OEM Benutec RamCleaner v6.1 download
adult casino software download Discount OEM BestAddress HTML Editor 2008 Professional v11 download
design deck patio software Discount OEM Better Homes and Gardens Interior Designer 7.0 download
outdoor deck software Discount OEM Beyond Compare V2.2.7 Build 227 download
software keno casino online Discount OEM Bias Sound Soap 2 DX RTAS VST 2.0 download
free smartphone 5 software poker Discount OEM Bibble Labs Bibble Pro 4.9 download
gratis casino software Discount OEM Bid-n-Invoice Daycare 2.2 download
soft core sex dice Discount OEM Bid-n-Invoice General Invoice 1.5 download
hard software forhandler Discount OEM Bid-n-Invoice Landlord 2.2 download
professinal casino software Discount OEM Bid-n-Invoice Lawn Care 2.2 download
patio deck software Discount OEM Bid-n-Invoice Mobile Wash 2.2 download
dice software Discount OEM Bid-n-Invoice Office Cleaning 2.2 download
free online poker software Discount OEM Bid-n-Invoice Painter 1.5 download
home and deck design software reviews Discount OEM Big Tick Rhino VSTi 2.04 download
soft hands tips Discount OEM Billing Tracker Pro 4.1.3 download
cingular blackjack phone software download Discount OEM Billing Tracker Pro 4.1 download
handmade soft furnishing Discount OEM BillQuick 2004 Enterprise 5.0.100 download
online poker odds software Discount OEM Bitdefender Client Professional Plus V8.0.138 download
recipe soft shell crap Discount OEM Bitkinex 2.93 download
deck design software trial Discount OEM Bitshift Audio Phatmatik Pro Vsti 1.1 download
blackjack software download Discount OEM BitZipper 5.0 download
microsoft money software free Discount OEM BitZipper v4.1 download
free pool deck design software Discount OEM Bixorama 1.3 download
poker software learn Discount OEM BlackICE Server Protection 3.6 download
bingo free software Discount OEM BlackMoon 2.7 download
free bingo software customizable Discount OEM Blastcode Blast Code 1.5 for Autodesk Maya 8.5 download
free slot machine software downloads Discount OEM Blink Development 3D Box Maker Professional 2 download
design software deck design software Discount OEM Blufftitler DX9 v7.15 download
poker tournament software Discount OEM Blumentals Rapid CSS 2007 v8.1.0.78 download
free management money software Discount OEM Blumentals Rapid HTMLPad 2007 v8.0 download
soft hands massage missasauga Discount OEM Blumentals Rapid PHP 2007 8.1.0.78 download
cdma soft handoff Discount OEM Blumentals WeBuilder 2007 v8.3 download
vegas slot machine software Discount OEM Boris Graffiti 5.2 Multilangual download
poker labels software Discount OEM Box Shot 3D 2.6 download
free deck design software online Discount OEM BridgeTrak for Windows 7.0 download
build a deck software Discount OEM Broker FTP Server 6 download
build deck software Discount OEM BusinessCards MX 3.01 download
poker online software Discount OEM Bw Styler v1.01 For Adobe Photoshop download
timber deck design software Discount OEM ByteOMeter 1.5 download
download stan james poker software Discount OEM CA AllFusion Data Model Validator 7.1 download
vendor software slot games Discount OEM CA AllFusion ERwin Data Modeler 7.1 SP2 download
free keno software Discount OEM CA AllFusion Model Manager 7.1 SP2 download
download heartbreak software naughty poker Discount OEM CA AllFusion Process Modeller 7.1 SP2 download
handsome male soft porn Discount OEM CA eTrust Internet Security Suite 3.2.0.7 download
software strip poker professional hacks Discount OEM Cacidi Contact Sheet Pro 4.0 For Adobe Indesign download
deck building software download Discount OEM Cadpipe 2002 Commercial PIPE 7.0 for AC download
game poker scanner software Discount OEM Calendar Builder 3.4 download
soft leather flap handbags Discount OEM Cam Studio 2.1 download
slot cars software Discount OEM Camel Audio Camel Phat VST 3.41 download
covered deck design software Discount OEM Camel Audio Cameleon 5000 VSTi RTAS 1.6 download
air soft hand guns Discount OEM Camel Audio CamelSpace VST 1.42 download
cheat free pirated poker software Discount OEM Camera Bits Photo Mechanic 4.5 download
traumatic soft tissue mass of hand Discount OEM Canam Software Labs TurboData pro 4.00 download
proventure business card software down loadable Discount OEM Canon DSLR Resize Pro 1.1 for Adobe Photoshop download
bots cheat poker poker software Discount OEM Canopus Imaginate 2.0 download
online roulette number predictor software Discount OEM Caphyon Advanced Web Ranking 3.1 download
deck design home software Discount OEM CC File Transfer v2.9 download
soft sense hand lotion Discount OEM CD bank Cataloguer 2.6.9 download
design cad deck software Discount OEM CD Catalog Expert 9.2 download
software make bingo Discount OEM CD Eject Tool 2.7 download
tough on grease soft on hands Discount OEM CD Label Designer v3.5 download
automated gambling software Discount OEM CDMenuPro 6.2 download
play money software free Discount OEM cdrLabel 7.1 download
dovetail deck design software Discount OEM CDWinder v5.0 download
wheel of fortune slot machine software Discount OEM Cdxtract 4.5 download
construction deck software Discount OEM Cebas FinalRender Stage-2 SP2 1.1 For Maya 8.5 download
security heartbreak software naughty poker Discount OEM Cecima WinDesign 8.0 download
get soft pretty hands Discount OEM Celemony Melodyne Studio Edition 3.1 download
poker management software Discount OEM Celemony Melodyne Uno 1.5 download
slot car layout software Discount OEM Chameleon Clock 3.2 download
soft caddy with handle Discount OEM ChatterBlocker 1.1 download
poker ace software Discount OEM Cheetah DVD Burner 2.2 download
soft deck malibu surfboards Discount OEM ChemPoint Professional 6.2 Unicode download
soft hands long nails tickling tickle Discount OEM CIMCO DNCMax 4.40.09 download
free deck build software Discount OEM CIMCO Edit 5 download
microsoft deck design software Discount OEM Cisco CDP Monitor 3.01 download
soft dick handjob videos Discount OEM Cisco VPN Client for Windows 4.70 download
slot video sweepstake software Discount OEM CISPro Desktop 6.01.55 download
free software and deck design Discount OEM ClickBook v10 download
free software to plan building deck Discount OEM Clone Ensemble Alien Solo VST DX 2.2 download
internet bingo software Discount OEM Clone Ensemble Clone Ensemble VST DX 4.2 download
poker cheat software poker bot Discount OEM Clone Ensemble Psycho Toolkit VST DX 1.1 download
poker freeware software game Discount OEM Clone Ensemble Voice Trap VST DX 2.0a download
twinke handknits soft chunky Discount OEM ClothFX 1.26 for 3dmax 6,7 download
deck building cad software Discount OEM CMailServer 5.0 download
soft 17 blackjack rules Discount OEM CMJ Designs DaySmart 6.0.7 download
casino software for mac Discount OEM CMJ Designs Orchid Medical Spa 6.0.7 download
free online poker software Discount OEM CMJ Designs Salon Iris 6.0.7 download
samsung blackjack photo transfer software Discount OEM Code Visualizer 3.5 download
emachine 3d gaming software Discount OEM CoffeeCup Flash Firestarter 7 download
hot deck imputation software Discount OEM CoffeeCup HTML Editor 2007 download
free software to beat the roulette Discount OEM CoffeeCup Visual Site Designer 5.6 download
mauve soft italian leather handbag Discount OEM CoffeeCup Web JukeBox 4.3 download
mortgage stock software casino Discount OEM CoffeeCup WebCam 4.0 download
samsung blackjack usb software Discount OEM Collectorz Music Collector Pro 8.0 download
double double casino software Discount OEM Color7 Music Editor 6.3 download
free money software manage Discount OEM Color7 Music Fans Factory 9.2 download
offline poker software Discount OEM Colorburst 7.1 download
outdoor deck building software Discount OEM ColorWasher 2.02b retail for Adobe Photoshop download
poker software advice Discount OEM Comic Book Creator Marvel Edition 1.2 download
online poker software hardware reviews Discount OEM CompuPic Pro v.6.23 download
slot machine software examples Discount OEM ConcreteFX Adder VSTi 1.6 download
blackjack gps software Discount OEM ConcreteFX Brush VSTi 1.0 download
soft hands massage macon ga Discount OEM ConcreteFX Kubik VSTi 2.16 download
blackjack card game software Discount OEM ConcreteFX MicroDicer VSTi 1.1a download
deck design cad software Discount OEM ConcreteFX Viper VSTi 1.2 download
purchase bingo software for hall bingo Discount OEM Cool Audio Magic Audio Editor Pro 10.3 download
imsi instant deck software Discount OEM Cool Edit Pro 2.1 download
card counting software blackjack Discount OEM Copernic Agent Professional 6.12 download
download free microsoft money software Discount OEM Corel Igrafix 2007 v12 download
purchase bingo software for hall bingo Discount OEM CorrectPhoto v2.0 download
soft hands trainer Discount OEM Cowon JetAudio 7.05 Plus VX download
online casino topic playtech software review Discount OEM Coyote ForteDXi DXi 1.3 download
voicedial software for blackjack Discount OEM Crannog NetFlow Tracker 2.14 download
poker managment full software Discount OEM CrazyTalk 4.5 Media Studio download
play blackjack software Discount OEM Create Ringtone 4.9 download
soft hand chair Discount OEM CreateInstall Pro v.2003.3.5 download
roof deck design software Discount OEM Credit Money Machine 3.5 download
on line deck software Discount OEM Crossword Forge v5.2.5 download
betting system software gambling Discount OEM Crystal MP3 Recorder v1.0 download
poker software hackers Discount OEM CubeDesktop 1.1 download
online poker tracking software Discount OEM Curvemeister 3.0 retail for Adobe Photoshop download
building deck download free software stairs Discount OEM CuteFTP 8.0 Professional Edition download
slot software for small casino Discount OEM CuteFTP 8.1 Professional Edition download
keno software Discount OEM CutMaster 2D Pro 1.3.2.7 download
virtual slots software Discount OEM Cybercafepro 5.250 download
flush drives installation software Discount OEM Cyberlink MediaShow 3.0 download
casino verite blackjack training software Discount OEM CyberMotion 3D-Designer 12.2 download
casino software development Discount OEM CyberScrub Privacy Suite Professional Edition 5.0 download
soft hands Discount OEM Cycling 74 Mode VSTi RTAS 1.2 download
slot machines software free downloads Discount OEM Cycling74 Hipno VST RTAS 1.04 download
skin so soft age defying hand Discount OEM Cycling74 Max Msp 4.57 download
software samsung blackjack 2 Discount OEM Cycling74 Pluggo VST RTAS 3.5 download
poker software appz cheats Discount OEM D16 Group Phoscyon VSTi 1.5 download
poker software appz cheats Discount OEM Dana Text Editor v1.1 download
texas tier software poker Discount OEM Darkling Simulations Din 1.0 for After Effects download
poker room software tightpoker Discount OEM DartPro 32 1.28 download
hand injury with soft tissue damage Discount OEM Dash Signature EVE2 VSTi 2.4 download
mac software for samsung blackjack Discount OEM DaySmart 6.1.1 download
free deck building software Discount OEM Daz Bryce 6.1 download
samsung blackjack ii software Discount OEM Daz Mimic Lipsync Studio 3.1 download
poker betting software Discount OEM DB Commander 5.92 download
hand made soft toys Discount OEM DbQwikEdit 2.5.9.98 download
cheating poker software Discount OEM Deadline 2.7 download
bingo caller software Discount OEM Dee Mon Video Enhancer v1.7 download
crap game software Discount OEM Delcam Featurecam 2007 download
bingo card software Discount OEM DeltaGraph V5.4 download
coach bucket handbag black soft leather Discount OEM Democharge Professional 2005 1.1 download
soft hand splints Discount OEM DentiMax v1.1 download
on line virtual deck software Discount OEM Depth Of Field Generator PRO 3.0 for Adobe Photoshop download
free palm money software Discount OEM Desacc Digital Jacket Pro 4.5 download
new free software to make money Discount OEM DeskCalc Business Pro 4.2 download
2-handled bunny fur dynamite soft stick Discount OEM Desktop Authority 7.05 download
secret software for online roulette Discount OEM Desktop Maestro v2.0 download
blackjack soft reset Discount OEM DFX for JRiver Media JukeBox 8.17 download
blackjack samsung software gps Discount OEM DFX for MusicMatch JukeBox 8.17 download
soft one handed role Discount OEM DFX for RealOne and RealPlayer 8.17 download
design software deck plans Discount OEM Dfx For Winamp 8.350 download
deck building soft wear Discount OEM DFX for Windows Media Player 8.352 download
software gnu backgammon Discount OEM Diagnostic System for Sound Fields (DSSF3) 5.0 download
download free software to earn money Discount OEM Diffraction Limited MaxDSLR 4.1 download
yu-gi-oh deck analysis software Discount OEM Diffraction Limited MaxIm DL 4.6 download
free music downloads money software products Discount OEM DigiCel FlipBook 4.5 Pro download
samsung blackjack software ipod Discount OEM Digimation MEL Studio Pro 1.1 For Maya 7 download
open source software poker Discount OEM Digital Anarchy 3d Assistants 1.1 for Adobe After Effects download
game gambling black jack software Discount OEM Digital Anarchy Backdrop Designer 1.1 for Adobe Photoshop download
poker simulator software Discount OEM Digital Anarchy Geomancy 1.0 For Adobe After Effects download
software provider download casinos neteller mastercard Discount OEM Digital Anarchy Gradient 1 After Effects Plugin download
poker odds calculator software Discount OEM Digital Anarchy Primatte Chromakey 2.1 for Adobe Photoshop download
offline poker software Discount OEM Digital Anarchy Texture Anarchy v1.0 download
poker software server Discount OEM Digital Audio Editor 7.8 download
backgammon tudor software Discount OEM Digital Film Tools 55Mm v7.0 Photoshop Plug-In download
slot machine software source code Discount OEM Digital Film Tools Ez Mask 1.5 for Adobe Photoshop download
soft leather handmade leashes Discount OEM Digital Film Tools Light 3.5 For Adobe Photoshop download
merchant account casino software Discount OEM Digital Film Tools Ozone 2.5 for Adobe Photoshop download
free game poker software Discount OEM Digital Film Tools Power Mask 1.0 for Adobe Photoshop download
soft straw tote purses handbags Discount OEM Digital Film Tools Power Stroke 1.0 for Adobe Photoshop download
dice rolling software Discount OEM Digital Film Tools Snap 2.5 for Adobe Photoshop download
slot racing software Discount OEM Digital Film Tools zMatte 2.5 for Adobe Photoshop download
online poker disconnect software Discount OEM Digital Filmtools Digital Film Lab For Adobe Photoshop v2.0 Final download
deck design and free software Discount OEM Digital Light And Color Picture Window Pro 3.5 download
dj decks software Discount OEM Digital PhotoRescue Professional v4.5 download
music downloads free software money Discount OEM Digital RASTER NEX 1.0 FOR MAYA 7 8 8.5 download
vinyl deck audio software Discount OEM Direct Mailer 1.08 download
poker review software strip Discount OEM Directory Opus v8.0 download
soft hand job Discount OEM DirSync Directory Synchronizer v3.0 download
freeware poker tournament software Discount OEM DiscoDSP Discovery VSTi 2.10 download
deck cad software Discount OEM DiscoDSP Highlife VSTi 1.4 download
online casino topic playtech software review Discount OEM Discreet Plasma 1.0 download
freeware money manageing software Discount OEM Disk Space Inspector 3.6.0 download
home deck design software 20 Discount OEM Diskeeper Professional Edition v9.0 download
learn to play poker software Discount OEM Diy Datarecovery Hd Workbench V1.1.31 download
slot machines software free downloads Discount OEM DocRepair 2.20.0720 download
antique mauve soft leather handbag Discount OEM DocuCom PDF Gold 7.85 download
free crap cleaner software Discount OEM DocumentsRescue Pro v4.5 download
poker academy software Discount OEM DocuXplorer v4.0.8 download
poker psy software Discount OEM Domain Name Analyzer Professional 4.0 download
blackjack smartphone software Discount OEM download Accelerator Plus 7.0.1.3 download
bingo maker software Discount OEM downloadStudio 3.0.0.3 download
reviews of video poker software Discount OEM Dr Hardware 2004 V5.5.0E download
auto cad 2002 deck building software Discount OEM DragonFly SineDots 1.0 For Adobe Photoshop download
multi level deck design software Discount OEM Driver Genius Professional Edition 2005 5.0 download
deck landscape planning software Discount OEM Driver Magician v3.2 download
pacific poker software Discount OEM Droppix Label Maker Deluxe 2.8 Multilangages download
deck desgin software Discount OEM DRS2006 download
vaseline soft hands gloves Discount OEM DSS Dj 5.6 download
all slot casino downloadable software Discount OEM DU Super Controler 1.90 download
free software pc music dj decks Discount OEM dupeGuru Music Edition v5.3 download
blackjack studies software Discount OEM Duplicate File Detector 3.1 download
deck design software for free Discount OEM DVD Audio Extractor 4.3 download
texas holdem poker software free Discount OEM DVD Audio Ripper v1.2 download
software engineer dice developer senior Discount OEM DVD Ripper 6.2 download
video poker software free Discount OEM DVD TO MP3 RIPPER v3.0.0.3 download
soft handkerchiefs Discount OEM DVD-Cloner 5.0 download
casino en language software Discount OEM DWGCreator 2006 2.0 download
deck plans software design Discount OEM Earth 3D Space Tour screensaver 1.0 download
poker stat software Discount OEM EarthView v3.7 download
roulette software scams Discount OEM East-Tec Eraser v8.8 download
cheat at poker software Discount OEM Easy CD-DA Extractor 10.5 download
deck design share software ware Discount OEM Easy DVD Creator v1.6.0 download
poker software and tools Discount OEM Easy DVD Extractor v4.4 download
handfoot filling soft drink machine Discount OEM Easy Start Menu Organizer v1.0 download
casino mortgage software stock Discount OEM Easypano Tourweaver Professional 2.0 download
authentic buttery soft leather handbag Discount OEM eBoostr v1.0.2 Build 390 download
poker software macintosh Discount OEM Edirol SuperQuartet VSTi DXi 1.5 Retail download
software see hole cards online poker Discount OEM Ef Duplicate Files Manager V1.40 download
poker games software Discount OEM E-Frontier Manga Studio Debut 3.0 download
free money 2005 software Discount OEM eHelp RoboDemo eLearning Edition 5.0 download
car party poker software speaker Discount OEM Ektron CMS400 NET 6.0 download
online bingo software Discount OEM Ektron eWebEditPro + XML 5.1.0.38 download
slot car design software track Discount OEM Ektron eWebEditPro 5.1.0.38 download
hands so soft Discount OEM Electrasoft 32bit FTP 9.8 download
roulette raid betting software Discount OEM Electrasoft 32bit Service Monitor 9.74 download
frugal video poker software Discount OEM Electrasoft FaxAmatic 9.75 download
cheat poker software star Discount OEM Electrasoft FaxMail for Windows 9.77 download
blackjack card counter software Discount OEM Electrasoft FaxMail Network 9.77 download
231d deck design software Discount OEM Elemental Audio InspectorXL VST RTAS 1.0 download
t-fal soft handles 9 piece set Discount OEM Elemental Audio Systems Finalis VST 1.0 download
soft hands massage macon ga Discount OEM Elite RHVAC 8.01.217 download
free from management money software ware Discount OEM Elite Software audit 7.02.59 download
poker monitoring software Discount OEM Elite Software Ductsize 6.01.227 download
blackjack ii gps software Discount OEM Elite Software ECA 4.0.32 download
golden casino software Discount OEM Elite Software Fire 6.02.11 download
blackjack aol software Discount OEM Elite Software Refrig 3.0.72 download
building deck fence software Discount OEM Em Software InCatalog Pro 4.2 for Adobe InDesign CS2 download
download free software to earn money Discount OEM Emagic Logic Audio Platinum 5.5 download
bj poker software Discount OEM Emagic Sounddiver 3.0 download
free software deck design Discount OEM Email Hunter 1.0 download
casino software for windows Discount OEM Embarcadero DBArtisan 8.1 download
music downloads free software money Discount OEM Emc Captiva Quickscan Pro 4.5 download
design software deck design software Discount OEM EMC Dantz Retrospect Multi Server 7.5. download
casino accounting software Discount OEM EMCO Network Management v2.1.10.100 download
cdma soft handoff technical paper Discount OEM EMCO Remote Desktop Pro v2.0 download
free music downloads money software products Discount OEM EMCO Remote Shutdown Pro v1.1 download
cheat money party play poker software Discount OEM EMCO RemoteAudit v2.1.0.20 download
free poker software strip video Discount OEM EmEditor Pro 7.0 RC8 download
video poker software down Discount OEM Employee Scheduling Assistant 2.1 download
poker software datamining Discount OEM EnergyXT VSTi 2.0 download
free download online poker cheater software Discount OEM Enfocus PitStop Professional 7.03 download
viper casino software Discount OEM Enhanced Audio Diamond Cut Six 6.14 Noise Reduction download
software to stop poker sites Discount OEM Eovia Amapi Pro 7.5 download
vegas slot machine software Discount OEM Error Repair Professional v3.7 download
software shareware backgammon Discount OEM ESP Electronic Survey Program 3.26 download
blackjack i607 phone software Discount OEM Executive Undelete Professional Edition v4.0 download
soft swimming pool deck Discount OEM Extensis Intellihance Pro 4.0 For Adobe Photoshop download
clifford the big red dog software Discount OEM Extensis MaskPro 3.0 for Adobe Photoshop download
hand crafted soft furnishings Discount OEM Extensis Photoframe 2.5 for Adobe Photoshop download
free personal software money management Discount OEM Extensis Phototools 3.03 for Adobe Photoshop download
century poker software opens and closes Discount OEM Extensis Portfolio 8.5 download
sierra deck design software Discount OEM Extensis Pxl SmartScale 1.0 for Adobe Photoshop download
blackjack ii gps software Discount OEM Extensis Suitcase for Windows 11.0 Multilingual download
cheat online poker software Discount OEM Extra Video Converter 2008 1.0 download
party poker software problems Discount OEM eXtreme Movie Manager Deluxe 6.0 download
samsung blackjack software opera Discount OEM Eye Candy 4000 for Adobe Photoshop download
free deck desining software Discount OEM E-Z Audit 5.2.23 download
cad software deck design Discount OEM EZee FrontDesk 2007 5.2.0.150 download
online poker software odds Discount OEM Fabolous MP3 v1.1 download
order your free casino software Discount OEM Faceshop 3.5 for Adobe Photoshop download
free microsoft money software credit Discount OEM Faciliworks 7.0 download
gambling system software Discount OEM FamilyMail 8.3 download
the tournament director poker software Discount OEM Fandev Supressor 1.7 for Adobe After Effects download
deck landscape architect software Discount OEM FarPoint Spread for Web Forms 3.0 download
professinal casino software Discount OEM FASoft n-Track Studio 24bit 5.0 download
software baccarat Discount OEM Fast Printer Chooser 4.0 download
3d deck landscape software trial Discount OEM Fast Proxy Switch 3.2 download
cheating hoyle casino software Discount OEM FastStone Capture 5.9 download
motorcycle soft handgrips Discount OEM FastTrack Schedule 8.0.8 download
poker fish software identify Discount OEM FeedDemon 2.6 download
padded hand gun padded soft cases Discount OEM FerReel BlastCode Megaton 1.2 for.Maya download
free deck design software download Discount OEM FileAmigo Pro 6.0.2 download
free strip poker software games Discount OEM FileMaker Pro 8.5 Advanced download
hand lure plastic poured soft Discount OEM FilmComposer Precog VSTi 1.0 download
casino amp gambling software Discount OEM Filter Forge 1.0 Profesional Edition For Adobe Photoshop download
deck design drawing software free Discount OEM Final Draft 7.1.1.19 download
free software deck design Discount OEM Final Recovery ver 2.2 download
lowes deck planing software Discount OEM Finale SongWriter 2007 12.0 download
free make money software traffic Discount OEM FinderWare for Books 2.0 download
simulated gambling software Discount OEM Fine Metronome v3.4 download
casino download marketing online software Discount OEM Fineprint 5.7 download
online gambling software developement for sale Discount OEM Firegraphic 9.0.900 download
poker software for mac Discount OEM FireLion Get My Files Back 6.0 download
jeep soft top door handle Discount OEM FirmTools Album Creator PRO 3.5 download
poker labels software Discount OEM Fishbowl Inventory 4.6.1 download
soft hands hard cock Discount OEM Fixerlabs Focusfixer 1.3 For Adobe Photoshop download
tightpoker online poker software Discount OEM Fixerlabs Noisefixer v1.1 for Photoshop download
free make money software Discount OEM Fixerlabs Shadowfixer v1.1 for Photoshop download
online poker software hardware reviews Discount OEM FL Studio Fruity Loops Studio 7 download
backgammon software download Discount OEM Flaming Pear Creative Pack 1.3 for Adobe Photoshop download
heartbreak software naughty poker Discount OEM Flaming Pear Designer Sextet 1.55 for Adobe Photoshop download
slot game software Discount OEM Flaming Pear Glitterato 1.12 for Adobe Photoshop download
bingo game software download Discount OEM Flaming Pear Hue and Cry 1.20 for Adobe Photoshop download
free do-it-yourself deck designer software Discount OEM Flaming Pear India Ink 1.97 for Adobe Photoshop download
casino digital camera software Discount OEM Flaming Pear LunarCell 1.65 for Adobe Photoshop download
slot game software Discount OEM Flaming Pear Photography Pack 1.1 for Adobe Photoshop download
online poker site software Discount OEM Flaming Pear SolarCell 1.60 for Adobe Photoshop download
ladies soft leather handbags Discount OEM Flaming Pear Superblade Pro 1.4 for Adobe Photoshop download
deck design patio software Discount OEM Flaming Pear Tesselation 1.35 for Adobe Photoshop download
soft flush wall plates Discount OEM Flamingpear Flexify 1.98 for Adobe Photoshop download
free deck planning software Discount OEM Flamingpear Melancholytron 1.22 for Adobe Photoshop download
samsung blackjack ii software downloads Discount OEM Flash Album Creator v2.1 download
play slots software Discount OEM Flash Decompiler Trillix 3.0 download
soft leather designer handbags for less Discount OEM Flash Screen Saver Builder 2.0 download
soft round bellies love women lovehandles Discount OEM Flash Video Recorder v1.0 download
soft bingo daubers Discount OEM FlashFXP 3.4.1 download
poker sniffer software Discount OEM FlashFXP 3.6 RC3 download
free fake money software Discount OEM Flashjester Jugglor 2.2 download
download bingo software Discount OEM Flowerfire Sawmill Enterprise v7.2.9 download
soft tote with handle Discount OEM Fluke LAN MapShot 2.0 download

یا ابوالفضل!

دو شب پیش مهمون داشتیم: دو جوان تحصیل‌کرده‌ی آمریکایی.
من (در مورد ایران صحبت کردم): امیدوارم که مشکلات بین دو کشور زودتر حل بشن و درگیری‌ای پیش نیاد.
مهمون‌ها: مگه ایران و آمریکا مشکلی دارن؟
من: خوب همین خطر جنگ و اینا دیگه
مهمون‌ها: جدی؟! خبر نداشتیم ایران و آمریکا مشکل دارن.

خوب عزیزان من! وقتی تنها ملاک انتخاب کاندید اصلح (یعنی مایک هاکابی) این باشه که با سقط جنین مخالفه همین می‌شه دیگه.

باز هم از تحریم

و باز هم در سلسله بحث‌های تحریم در انتخابات‌ها یک نفر چنین نوشته بودن:

چشم دانشور عزیز، اما بطور خلاصه:
1. اگر تئوری سیستمها رو بلد باشین متوجه میشین که یک سیستم معیوب با اصلاحات هرگز درست نمیشه.
2. با شرکت کردن در سیتم معیوبی که اجازه هرگونه تغییری رو نمیده نمیشه مبادرت به اصلاح اون کرد.
3.با شرکت در هرگونه مسایل اجتماعی و فرهنگی این سیستم به مشروعیت بخشیدن به اون کمک میکنیم.
4.مشکل من با اصلاح طلبا اینه که تا زمانی که اونها برای ثبت نامشون در هر انتخاباتی اقرار به التزام عملی به ولایت فقیه و این قانون اساسی میکنن ، پس نمیتونن خواستار تعویض یا اصلاح اون بشن! اما اگر بخوان پس دروغ گو هستن و یا دارن به مردم دروغ میگن یا به حکومت! و انسان دروغگو بدرد ما نمیخوره!
5. چاره کار تغییر دادن سیستم معیوب یا غیر دلخواه هست.
6. اگر به دنبال راه های غیر تهاجمی و غیر خشونت آمیز هستیم، تنها راه برای رسیدن به هدف بایکوت و نافرمانی مدنی برای مشروعیت زدایی هست.
و در آخر باید بگم که مورد شماره 6 نیاز به توضیح بیشتری داره که اگر دوست داشته باشین میتونم بعدا براتون بگم.
سپاس

و مثل همیشه همون جواب‌های تکراری از طرف من:

حالا بیاین به جای صحبت از تئوری سیستم‌ها کمی از ریاضیات مقدماتی صحبت کنیم: سطح زیر یک نمودار رو با انتگرال اون حساب می‌کنن که به معنای جمع اون تابع هست (مثلا جمع تابع در زمان). اگر نموداری رسم کنیم که میزان مطلوبیت اوضاع رو بر اساس زمان رسم می‌کنه یک تابع خواهیم داشت که به ازای هر زمان یک مقدار مشخص داره. از اون جا که احتمالا وضعیت مطلوب نیست پس این تابع مقدار کمی داره (و یا شاید منفی باشه. بستگی داره که تابع رو در چه مقیاسی تعریف کرده باشیم). میزان رنجی که در هر لحظه می‌کشیم دقیقا برابره با مقدار تابع در اون زمان. اگر هم بخواین که میزان کل رنج رو حساب کنین (در یک زمان مشخص) کافیه که از اون تابع در اون باز انتگرال بگیریم. هرچه قدر که این جمع بیش‌تر باشه یعنی مطلوبیت بیش‌تری در زمان نصیب‌مون شده و هر چه قدر کمتر باشه نشون می‌ده مجموع مطلوبیت بالا نبوده. در نتیجه هرچه قدر که شرایط براتون نامطلوب‌تر باشه در زمان داره این نامطلوبیت بیش‌تر و بیش‌تر می‌شه و این من و شما هستیم که داریم بیش‌تر و بیش‌تر رنج می‌کشیم.

و اما مشکل ما: از سیستم راضی نیستین؟ به نظرتون تعویض بهتره؟ قبول! حق دارین! اگر می‌خواین تعویض کنین تعویض کنین. کسی هم حرفی نداره. اما انصافا تا حالا این روش برای تعویض جوابی داشته؟ نتیجه‌ای هم داده؟ در چند سال گذشته چه قدر نتیجه گرفتین؟! به هر حال باید یه جایی نتیجه وجود داشته باشه. حتا اگر هم پنهان باشه باز هم باید در جایی از سیستم موجود باشه که بعدا در زمان‌های بعدی سیستم رو به نقطه‌ی کار دیگه‌ای ببره. یک سوال می‌پرسم: تا حالا روش شما چه قدر بهبود (چه آشکار و چه پنهان) ایجاد کرده؟

و اما تئوری سیستم‌ها: من با این موضوع آشنا نیستم اما (به قول ملت انگلیسی زبون) common sense به من می‌گه که این جمله‌ی شما نباید درست باشه. مثلا اگه شما ماشین‌تون باد چرخش مطلوب نباشه کل ماشین رو دور می‌ندازین و یکی دیگه می‌خرین؟ شاید بگین معیوب نبوده. مثلا اگه ماشین‌تون معیوب باشه و روغن‌سوزی داشته باشه چه طور؟ ماشین رو کلا عوض می‌کنین؟ بذارین دقیق‌تر صحبت کنم. صحبت تون درسته که از جایی به بعد اصلاح فایده نداره. مثلا ماشینی که قیمتش پنج میلیون تومنه اما هر ماه دو میلیون تومن هزینه‌ی تعمیراتشه دیگه بهتره که تعمیر روش انجام نشه چون عقل سلیم این طور می‌گه که فایده نداره! اما در مورد سیستم‌هایی که به راحتی نمی‌تونین مطلوبیت و هزینه‌ها رو کمی کنین چه طور قضاوت می‌کنین؟ مثلا وقتی از مملکت راضی نیستین چه طوری تعیین می‌کنین که آیا به نقطه‌ای رسیده که دیگه غیرقابل تعمیر هست یا نه. با چه معیاری می‌تونین به جواب به اندازه‌ی کافی دقیقی برسین؟ و یک چیز دیگه: اگر می‌بینین مملکتی سی ساله که داره کار می‌کنه (حتا اگر شده کج دار و مریز) شاید بشه نتیجه گرفت که این مملکت هنوز داره کار می‌کنه و هنوز هم هزینه کردن برای تعمیرش موجه هست.

اروتومانیا

اروتومانیا اختلال روانی نادری است که شخص مبتلا اعتقاد پیدا می‌کنه که شخص دیگری (معمولا از طبقه‌ی اجتماعی بالاتر) نسبت بهش عشق داره. شخص مورد نظر بیمار ممکنه کسی باشه که اصلا با بیمار آشنایی‌ای هم نداره (مثلا یکی از هنرپیشه‌های سینما).

اگر موضوع براتون جالب هست (یا حتا کمی جالب هست) فیلم He Loves Me… He Loves Me Not رو توصیه می‌کنم. ریتم تندی داره و می‌تونه بیننده رو تا آخر پای داستان نگه داره. در کنار این‌ها اضافه کنین بازی روون و گیرای آدری تاتو رو.