ترانه‌ی چلچراغ از سیا

«سیا فارلر»، خواننده و ترانه‌سرای استرالیایی، بیش از بیست ساله که فعالیت داره. فهرست خواننده‌ها و گروه‌هایی که باهاشون کار کرده بلندتر از چیزی بود که تصور می‌کردم. از قرار معلوم پشت خیلی از موسیقی‌های معروفی که شنیده‌ایم، سیا هم بوده. جزییات بیش‌تر رو در صفحه‌ی ویکی‌پدیاش بخونین (که صفحه‌ی فارسی خیلی خوبی هم داره).

در بالا قطعه موسیقی چلچراغ رو گذاشته‌ام که یکی از کارهای معروف «سیا»ست. شاید در نگاه اول به ترانه‌ی «الماس‌ها»ی «ریانا» شبیه به نظر برسه؛ ولی همون ترانه‌ی الماس‌ها هم از ساخته‌های «سیا»ست! نسخه‌ی موزیک ویدیوی چلچراغ تا این زمان در یوتیوب بیش از صد میلیون بار دیده شده.

بازخوانی ترانه‌ها برام جالبن، گاهی جالب‌تر از خود اثر. بازخوانی‌های مختلفی از این ترانه رو هم گوش کرده‌ام؛ نسخه‌ای که بیش از همه توجهم رو جلب کرد و به نظرم خیلی هم بامزه بود، قطعه‌ایه که در پایین گذاشته‌ام: نسخه‌ی روسی چلچراغ.

چرا دشمن‌ها در تکامل، بدون محدودیت پیش‌رفت نمی‌کنن؟

چه چیزی مانع می‌شه که رقیب/رقیب یا مصرف‌کننده/مصرف شونده در تکامل (فرگشت) تا بی‌نهایت به‌بود پیدا بکنن؟ (مثلن پلنگ‌ها نسل به نسل  چابک‌تر و سریع‌تر بشن و آهوها هم به هم‌چنین و به همین ترتیب هر دو تا بی‌نهایت پیش برن و به شکل نامحدودی به‌بود پیدا بکنن)