فرزندخواندگی: سردرگمی

یکی از چیزهایی که برای من گیج کننده است اینه که از این که به فرزندی گرفته شده‌ام خوشحالم، با این که کودکی چندان شادی هم نداشتم. هم‌چنان ناراحتم که چرا در بین خویشاوندان خونی‌ام بزرگ نشدم. به خاطر همین یک جای خالی بزرگ توی زندگی‌ام هست.

فرزندخوانده

حسرت می‌خورم که نتونستم دخترم رو بزرگ کنم، اما خوشحالم که زندگی‌ای داشت به‌تر از اونی که من می‌تونستم بهش بدم.

پدر/مادر زیستی

ما واقعا «کلی» رو دوست داریم و به‌ترین‌ها رو براش می‌خواهیم. خیلی برای ما سخته که ببینیم در چنین آشفتگی‌ای قرار داره. می‌دونیم که ما به خاطر این موضوع مقصر نیستیم، اما گاهی در مورد این که چه کاری می‌تونیم بکنیم گیج می‌شیم.

پدر/مادر

فرزندخواندگی اعضای مثلث را وادار می‌کند ترکیبی از افکار و احساسات را تجربه کنند که چندان هم با هم سازگار نیستند. همین موضوع می‌تواند باعث احساس سردرگمی شود و به دنبال آن منجر به تلاشی برای سر در آوردن از ورودی‌های متضاد به ذهن گردد. اعضای مثلث فرزندخواندگی باید به خودشان اجازه دهند تمام افکار و احساسات متنوع‌شان را تجربه کنند و نباید خودشان را مجبور کنند به یک وضعیت مشخص برسند.

این پست برگرفته از کتاب Adoption Wisdom: A Guide to the Issues and Feelings of Adoption نوشته‌ی دکتر مارلو راسل بود که با اجازه از خود نویسنده نوشته شده.

فرزندخواندگی: دینامیک‌های سه عضو مثلث

واقعا خوشحالم که دخترم مادر زیستی‌اش رو پیدا کرده، چون می‌دونم که براش خیلی مهم بود. اما گاهی که می‌شنوم ملاقات خوبی داشته‌ان، احساس می‌کنم که کنار گذاشته شده‌ام. از این نگرانم که دخترم چنان به مادر زیستی‌اش نزدیک بشه که دیگه به من احتیاجی نداشته باشه.

پدر/مادر

گاهی که مادر زیستی‌ام رو می‌بینم، به مادرم چیزی نمی‌گم چون به نظر می‌یاد که دل‌خور می‌شه. البته خودش چیزی نمی‌گه، اما می‌شه از صداش که یک دفعه آروم می‌شه فهمید.

فرزندخوانده

وقتی سه نفر در ارتباط اند، دینامیک‌های مربوط به روابط هم ظاهر می‌شوند. به احتمال زیاد در هر زمان، دو نفر از سه نفر در ارتباط مستقیم‌اند. شخص سوم احساس می‌کند که کنار گذاشته شده. این دینامیک دو نفر و یک نفر می‌تواند به طور پیوسته تغییر کند چنان که هر سه نفر در زمان‌های مختلف تجربه‌ی جزو ماجرا بودن و کنار گذاشته شده بودن را داشته باشند.

می‌دونم مضحک به نظر می‌رسه، اما گاهی که دخترم در مورد پدر و مادرش صحبت می‌کنه و از دوران بزرگ شدنش تعریف می‌کنه، تحملش برام سخته. احساس می‌کنم به طور کامل کنار گذاشته شده‌ام – که من این همه از زندگی‌اش رو ندیده‌ام. یک نفر دیگه براش مادری می‌کرده و من می‌خواسته‌ام براش مادری کنم – البته هنوز هم براش مادری می‌کنم!

مادر زیستی

ممکن است اگر شخص در رابطه‌ی سه‌گانه جدا بیفتد، ناراحت کننده باشد. مهم است به یاد داشته باشیم که دینامیک سه گروه به طور پیوسته تغییر می‌کند. هرکس زمانی نوبتش می‌رسد که در تماس مستقیم با دیگری باشد. هم‌چنین هرکس زمانی احساس می‌کند که جدا افتاده. اگر افراد اعتقاد داشته باشند که این دینامیک‌ها تغییر می‌کنند و به طور طبیعی جریان دارند، ارتباطات بین اعضای مثلث می‌تواند بازتر و راحت‌تر باشد.

این پست برگرفته از کتاب Adoption Wisdom: A Guide to the Issues and Feelings of Adoption نوشته‌ی دکتر مارلو راسل بود که با اجازه از خود نویسنده نوشته شده.

سیستم‌های پیچیده – پنجاه – چه گونه توییت‌ها ضربان قلب نیویورک را نشان می‌دهند

twitter and New York City

Image from New England Complex Systems Institute

توییت‌های کاربران به همراه متن خود توییت، اطلاعات دیگری هم دارند، از جمله این که چه زمانی توییت پست شده. بعضی توییت‌ها موقعیت جغرافیایی هم دارند. در این تحقیق توییت‌های همراه با موقعیت در نیویورک و حومه بررسی شده‌اند و به سادگی نشان داده شده که چه طور شهر هم مثل جانوران نفس می‌کشد. در روزهای کاری مردم از اطراف به سمت منهتن هجوم می‌آورند و شب دوباره به حومه بر می‌گردند. آخر هفته‌ها این الگو کمی متفاوت است.

برای خواندن متن کامل مطلب، به سایت موسسه‌ی سیستم‌های پیچیده‌ی نیوانگلند مراجعه کنید و برای خواندن گزارشی ساده و سرراست، خبر مجله‌ی ساینس را ببینید.

Video from New England Complex Systems Institute

شروع اولیه‌ی این تحقیق اتفاقی بود. ما توییت‌ها رو به طور زنده می‌گرفتیم و هر پونزده دقیقه یک بار در یک فایل ذخیره می‌کردیم، فایل رو می‌بستیم و بعد فایل جدیدی برای توییت‌های پونزده دقیقه‌ی آینده باز می‌کردیم. یک روز به فهرست فایل‌ها نگاه کردم ببینم حجم فایل‌ها از الگویی پیروی می‌کنه یا نه (و به عبارت دیگه آیا تعداد توییت‌ها در زمان از الگویی پیروی می‌کنه یا نه). با دستور ls -ltr لیست فایل‌ها رو بر اساس تاریخ گرفتم و حجم فایل‌ها رو در زمان رسم کردم. دیدم بله، حجم فایل‌ها از یک الگوی متناوب پیروی می‌کنه (که سینوسی نیست) و دوره‌ی تناوب‌اش بیست و چهار ساعته. همین شروعی شد برای این که به دینامیک داده‌ی موجود نگاهی بندازیم و به دنبال این باشیم که ازش الگو در بیاریم.