موسیقی روز: سبحان الله

هله‌لویا به معنای «ستایش باد یهوه» است که در کتاب مقدس عبری ۲۴ بار به کار رفته است. عمده مسیحیان هم از این عبارت به عنوان ستایشی لذت بخش از خدا استفاده می‌کنند. از جهت کاربرد، معنی و آوا بسیار شبیه الحمدلله در میان مسلمانان است، ولی در واقع معنی هله‌لویا همان سبحان الله است (از ویکی‌پدیای فارسی).

لئونارد کوهن قطعه موسیقی‌ای به همین نام در سال ۱۹۸۴ منتشر کرد. گفته شده که کوهن مدت زیادی برای این آهنگ صرف کرده، شاید تا هشتاد نسخه‌ی مختلف نوشته تا این که به این نسخه‌ی فعلی ختم شده. این قطعه توسط خوانندگان زیادی خوانده شده، چه در استودیو و چه در کنسرت. دست کم از وجود سیصد نسخه‌ی مختلف از این آهنگ خبر داریم. خیلی وقت‌ها از این آهنگ به عنوان یکی از به‌ترین آهنگ‌های تمام دوران‌ها یاد می‌کنند (از ویکی‌پدیای انگلیسی).

در پایین اول اجرای اصلی از خود لئونارد کوهن و بعد اجرایی از هانا تریگول رو گذاشته‌ام.


 


3 thoughts on “موسیقی روز: سبحان الله”

 1. سلام
  سازنده این آهنگ رو نمیدونستم کیه
  ممنون که تنویر افکار خصوصی میکنی
  رو شنیده بودم Jeff Buckley و k.d. lang من اجراهای
  رو خیلی دوست دارمJeff Buckley ومال
  حالتش غمگنانه تره ولی حس الحمدللهی تری داره Leonard Cohen نسبت به
  البته نظر قبلیم رو تکرار میکنم که معمولا” آهنگ اوریجینال بهترین ورژن یه آهنگه
  رو شنیدمLeonard Cohen ولی چون تازه مال
  طول میکشه تا پس زمینه فکریم اجازه قضاوت صحیح رو بده

 2. به رضا: یک چیز رو در متن ننوشتم و حالا که این رو گفتی به نظرم رسید اضافه کنم. قطعه‌ای که خود لئونارد کوهن ساخت خیلی جلب توجه نکرد و موفق نبود. بعدتر که جف باکلی همین قطعه رو دوباره خونی کرد، تازه توجه‌ها به این آهنگ جلب شد. در واقع اجرای جف باکلی بوده که سهم زیادی در موفقیت این قطعه داشته.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *